Bezpieczne metody oszczędzania – przegląd najlepszych inwestycji

W obecnych czasach również na polskim rynku finansowym mamy bardzo szeroką gamę produktów inwestycyjnych. Jednak tylko niektóre z nich zapewniają zleceniodawcom odpowiedni poziom ryzyka. Znaczna część klientów nie chce bowiem inwestować ciężko zarobionych pieniędzy w stosunkowo ryzykowne instrumenty finansowe. Poniżej przedstawimy te produkty, które zapewniają ogromny poziom bezpieczeństwa i praktyczny brak ryzyka inwestycyjnego.bezpieczne metody inwestowania

Obligacje skarbowe

Do najstarszych instrumentów tego rodzaju należy zaliczyć na pewno obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Są to produkty pozbawione jakiegokolwiek ryzyka. W przypadku obligacji skarbowych wypłatę naszych środków zapewnia nam właśnie Skarb Państwa. Ryzyko utracenia naszych pieniędzy istnieje tylko i wyłącznie w sytuacji bankructwa naszego kraju. Chociaż ostatni przypadek Grecji ukazuje nam doskonale, że i takie sytuacje mogą mieć miejsce, to biorąc sprawę poważnie nie możemy w najbliższym czasie spodziewać się bankructwa polskiego państwa. Brak ryzyka w sytuacji zakupu obligacji skarbowych wpływa oczywiście znacząco na ich oprocentowanie. Poniżej przedstawiamy aktualne oprocentowanie obligacji emitowanych przez Skarb Państwa:

  • obligacje dwuletnie – 4,75% w skali jednego roku,
  • obligacje trzyletnie – 5,01% w skali jednego roku,
  • obligacje czteroletnie – 5,25% w skali jednego roku,
  • emerytalne obligacje dziesięcioletnie – 6,00% w skali jednego roku,

Zakupu obligacji skarbowych możemy dokonać poprzez stronę internetową Skarbu Państwa lub w oddziałach banku PKO BP.
Lokaty bankowe

Lokaty bankowe to obecnie najpopularniejsze produkty umożliwiające bezpieczne oszczędzanie swojego kapitału. Produkty te również charakteryzują się praktycznym brakiem ryzyka inwestycyjnego. Są one bowiem gwarantowane przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny. Więcej o tejże gwarancji w artykule: Gwarancja depozytów w Polsce. Lokaty bankowe to niezwykle zróżnicowane produkty. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z tekstem: Charakterystyka lokat bankowych, gdzie w przystępny sposób opisane są najważniejsze cechy tych produktów bankowych.

Konta oszczędnościowe

Konta oszczędnościowe to niezwykle wygodny i coraz częściej wybierany produkt umożliwiający oszczędzanie. Jego podstawowym atutem jest możliwość wypłacania swoich pieniędzy praktycznie w dowolnych momentach. To podstawowa różnica, jaka odróżnia je od lokat terminowych. Należy jednak zauważyć, że stawka oprocentowania kont oszczędnościowych jest w większości przypadków zdecydowanie niższa niż oprocentowanie najlepszych lokat bankowych. Nie zmienia to jednak faktu, że konta oszczędnościowe mogą być doskonałą alternatywą dla lokat w przypadku osób, które nie chcą lub nie mogą powierzyć bankowi swoich oszczędności na z góry określony okres.

Na polskim rynku finansowym mamy oczywiście szereg innych możliwości inwestowania swoich pieniędzy. Charakteryzują się one jednak zdecydowanie większym poziomem ryzyka. Wymienione wyżej instrumenty finansowe są tego ryzyka praktycznie pozbawione. Natomiast takie produkty jak np. fundusze inwestycyjne, rachunki maklerskie czy lokaty strukturyzowane są zdecydowanie bardziej ryzykowne. Przy decydowaniu się na takie instrumenty musimy pamiętać, że w sytuacji bessy na światowych rynkach finansowych będziemy narażeni na poniesienie znaczących strat.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
analiza finansowa
Lokaty terminowe i fundusze inwestycyjne – porównanie

Kupno samochodu lub mieszkania. Wymarzona wycieczka dookoła świata. Zakup drogiego zegarka. Spełnianie marzeń kosztuje, niejednokrotnie dużo. Ciężko jest kwotę na...

Zamknij