Charakterystyka lokat bankowych – najważniejsze kwestie

Lokaty bankowe to jedna z zdecydowanie najczęściej wybieranych form inwestowania własnych środków pieniężnych. Dużą popularność zawdzięczają swoim cechom charakterystycznym, które odróżniają je od innych produktów inwestycyjnych. Lokaty bankowe stały się w ostatnim okresie ulubionym produktem, który umożliwia bezpieczne oszczędzanie własnego kapitału. Poniżej zaprezentujemy Państwu najważniejsze cechy lokat bankowych, na które musimy zwrócić uwagę podczas wyboru poszczególnej oferty bankowej. To właśnie przedstawione niżej cechy lokat bankowych w głównej mierze wpływają na atrakcyjność i przejrzystość danej propozycji oferowanej przez banki w Polsce.depozyty terminowe

Okres obowiązywania lokaty

To oczywiście okres na jaki chcemy powierzyć nasze pieniądze bankowi. Należy w tym miejscu zaznaczyć, iż jest to niezwykle istotny wybór, ponieważ w przypadku wcześniejszej wypłaty naszych pieniędzy będziemy narażeni na określone w umowie konsekwekcje. W aktualnych ofertach banków działających na terenie Polski mamy możliwość założenia lokat bankowych na praktycznie dowolny okres. Możemy założyć lokaty krótkoterminowe zakładane powiedzmy na okres 2 lub 3 miesięcy, jak również lokaty o długich terminach zapadalności (np. lokaty roczne lub dwuletnie). Wybór okresu zapadalności danej lokaty zależy wyłącznie od potrzeb danego klienta.

Oprocentowanie nominalne lokaty bankowej

Wysokość oprocentowania nominalnego w głównym stopniu wpływa na ostateczny zysk z takiego depozytu. Oprocentowanie nominalne określa dokładnie jaki zysk osiągnąłby klient powierzający kapitał na 12 miesięcy na zwykłą lokatę terminową. Oprocentowanie nominalne nie uwzględnia ani kapitalizacji odsetek, ani podatku od dochodów kapitałowych. Więcej informacji o rodzajach oprocentowania lokat bankowych znajdziecie Państwo na głównej stronie naszego serwisu.

Częstotliwość kapitalizacji odsetek

Nie tylko stawka oprocentowania definiuje wartość naszego zysku. Bardzo istotna jest również częstotliwość z jaką dany bank dopisuje nasze odsetki do głównej kwoty naszego depozytu. Jeżeli odbywa się to częściej niż na koniec okresu lokaty możemy liczyć na znacząco większy zarobek. Bardzo popularne są dzisiaj lokaty z codzienną kapitalizacją odsetek, które umożliwiają dodatkowo ominięcie konieczności odprowadzania podatku „Belki”. Z punktu widzenia klienta zawsze bardzo korzystna będzie oferta lokaty z częstą kapitalizacją, ponieważ w ten sposób regularnie powiększana jest główna wartość depozytu, od którego odprowadzane są odsetki.

Konsekwencje wcześniejszej wypłaty środków

Jak było już wspomniane bardzo istotny jest dobry wybór okresu zapadalności lokaty. W większości przypadków warto jest zastanowić się nad lokatami o krótszych okresach. Musimy bowiem pamiętać, że jeżeli będziemy zmuszeni do wycofania swoich pieniędzy, możemy spotkać się z przykrymi konsekwencjami. Do najczęściej stosowanych przez banki kar możemy zaliczyć: anulowanie wszystkich uzbieranych do tej pory odsetek, płacenie kary, której wysokość zapisana jest w umowie, ponoszenie dodatkowych opłat manipulacyjnych. Wymienione wyżej cechy lokat bankowych to zdecydowanie najważniejsze kwestie dotyczące wyboru poszczególnych ofert. Jeżeli jesteście Państwo zainteresowani wyborem lokat bankowych zakładanych na okres 3 lub 12 miesięcy to zapraszamy na stronę główną serwisu, gdzie zamieszczamy aktualny ranking tych produktów w oparciu o realne oprocentowanie lokat.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
koszty kredytu
Koszty kredytu gotówkowego – co się na nie składa?

Kredyty gotówkowe powszechnie uważane są za rozwiązania wyjątkowo atrakcyjne, popularność, jaką cieszą się na początku dwudziestego pierwszego wieku nie powinna...

Zamknij