Charakterystyka lokat dostępnych w Polsce

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na rozmnażanie wolnych środków finansowych są bezpieczne lokaty bankowe. Lokata to nic innego jak terminowe użyczenie bankowi swoich zasobów finansowych w zamian za wypłatę w wyznaczonym terminie z góry ustalonych pod względem wartości odsetek. Termin założenia lokaty w zależności od oferty bankowej oraz oczekiwań klienta może wynosić od jednego do dwunastu miesięcy. Przed założeniem lokaty warto wcześniej odpowiedzieć sobie na kilka pytań.najlepsze lokaty

Czy lokaty bankowe są bezpieczną inwestycją?

Lokaty bankowe to zdaniem specjalistów jedna z najbardziej bezpiecznych inwestycji finansowych pod warunkiem założenia ich w placówce, która jest objęta nadzorem finansowym i gwarancją Bankowego Funduszu Gwarancyjnego. Coraz bardziej popularne na terenie naszego kraju instytucja o charakterze para banków pomimo tego, że oferują najwyższe oprocentowanie lokat nie zapewniają należytego bezpieczeństwa finansowego czego przykładem może być problem jaki niedawno dotknął klientów Amber Gold.

Jakie rodzaje lokat znaleźć można w dzisiejszej ofercie bankowej?

Placówki bankowe aby dopasować potrzeby oraz oczekiwania swoich klientów oferują im różne rodzaje lokat, do których między innymi należy : lokata rentierska, strukturyzowana, walutowa, overnight, progresywna oraz przeznaczona dla dziecka. Ich charakter uzależniony jest od terminu ulokowania gotówki, oprocentowania, sposobu zabezpieczenia a nawet rodzaju klienta.

Jak wybrać najkorzystniejszą lokatę bankową?

O najkorzystniejszej lokacie bankowej dla danego klienta nie zawsze decyduje jej oprocentowanie ale przede wszystkim jego indywidualne preferencje. Jedni wolą bardzie spokojne a co się za tym idzie bezpieczniejsze pomnażanie swoich środków finansowych a inni lubią ryzyko i często z nim związane duże korzyści bądź starty. Sposobem na znalezienie najlepiej dopasowanej do własnych potrzeb i oczekiwań lokaty są odwiedziny w kolejnych placówkach bankowych i zapoznanie się z ich ofertą. Można również skorzystać z informacji jakie znaleźć można w sieci internetowej i tam sprawdzić bieżący ranking lokat.

Lokaty krótko czy długo terminowe?

O terminie na jaki zostaje założona lokata powinien zadecydować przede wszystkim sam klient biorąc pod uwagę swoje indywidualne możliwości finansowe oraz oczekiwany zysk. Lokaty długoterminowe to propozycja przede wszystkim dla osób które w najbliższej przyszłości nie planują nieprzewidzianych wydatków i nie mają czasu na ciągłe analizowanie produktów bankowych i przenoszenie lokat do konkurencyjnych banków. Lokata krótkoterminowa daje bardziej swobodną możliwość decydowania o swoich finansach a przy tym ułatwia w niektórych przypadkach uzyskać większy zysk z oprocentowania.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
najlepsze lokaty
Popularność lokat terminowych – z czego wynika?

Korzystanie z oszczędnościowych produktów bankowych jest dziś bardzo popularne. Największy wpływ na to ma oczywiście wysokie bezpieczeństwo tego typu inwestowania...

Zamknij