Co trzeba koniecznie wiedzieć przed założeniem lokaty?

Każdej osobie, która chociaż raz rozważała możliwość gromadzenia oszczędności, powinno być znane pojęcie bankowej lokaty. W artykule spróbujemy bliżej wyjaśnić, z czym wiąże się taka forma odkładania pieniędzy.inwestycje finansowe

Czym jest lokata i kiedy warto się na nią zdecydować?

Założenie lokaty pozwala uniknąć ryzyka utraty wartości zaoszczędzonych wcześniej środków. Taka sytuacja ma niewątpliwie miejsce w przypadku, kiedy pieniądze takie przetrzymujemy tradycyjnie w słoiku czy domowej skarpecie. Oprocentowanie lokat w granicach 3-4% w skali roku, umożliwia nam pokrycie strat wynikających z inflacji, dlatego oszczędności nie tracą wraz z upływem czasu na swej dotychczasowej wartości.

Lokata wiąże się jednak z brakiem możliwości wypłacania ulokowanych na rachunku środków, przed terminem ściśle wyznaczonym w podpisanym regulaminie. Pieniądze zamrażamy zazwyczaj na okres od paru miesięcy do kilku lat, i dopiero po tym czasie możemy je wypłacić wraz z należnymi nam odsetkami. Musimy więc pożegnać się ze zgromadzonymi funduszami na pewien okres, a w zamian możemy liczyć na pewną gratyfikację. Staje się to z całą pewnością doskonałą sposobnością do oszczędzania, gdyż nie kusi nas łatwa perspektywa wydawania oszczędności na codzienną konsumpcję.

Na jakie warunki możemy zazwyczaj liczyć?

Najlepsze lokaty cechują się najczęściej stosunkowo krótkim okresem obowiązywania, który rzadko przekracza kilka miesięcy. W ten sposób banki starają się zachęcić do swojej oferty nowych klientów, którzy pozwalają się skusić wysokim oprocentowaniem. Po tym czasie bank może jednak drastycznie obniżyć naliczane nam odsetki, a tym samym oferta przestanie być godna uwagi. Warto więc na bieżąco śledzić wszelkie zmiany, w czym bywa bardzo pomocny internetowy ranking lokat dostępny na bezpieczny-zysk.com.

Bardzo często ma miejsce taka sytuacja, że na pierwszy rzut oka najlepsze lokaty stają się znacznie mniej atrakcyjne, kiedy weźmiemy pod uwagę konieczność uiszczania dodatkowych opłat. Zwykle bowiem banki wymagają od nas wtedy, abyśmy wraz z lokatą otworzyli rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, a także aktywowali płatną kartę debetową. Tym samym lokata nagle zamiast przynosić nam zyski, zaczyna rodzić zauważalne straty.

Warto zatem przed dokonaniem ostatecznego wyboru oferty bankowej, koniecznie przeprowadzić staranne porównanie lokat. Dzięki temu na pewno unikniemy niemiłej niespodzianki, a tym samym zarobimy nawet po ostatecznym odliczeniu podatku Belki.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
pieniądze w banku
Konto oszczędnościowe i lokata bankowa – cechy wspólne

Osoby chcące pomnożyć swoje oszczędności często stają przed dylematem czy już zgromadzone środki wpłacić na konto oszczędnościowe czy też lokatę...

Zamknij