Co wchodzi w koszty kredytu hipotecznego?

Kredyty hipoteczne są dla wielu swego rodzaju kołem ratunkowym i pozwalają spełnić marzenie o posiadaniu własnego lokum. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z ich całkowitych kosztów, myśląc, że wszystko zależy od wysokości oprocentowania.kredyty hipoteczne

Oprocentowanie to nie wszystko

Każdy kto decyduje się na zaciągnięcie zobowiązania na zakup mieszkania chciałby otrzymać jak najlepszy kredyt hipoteczny, którego warunki byłyby bardzo atrakcyjne. Dlatego każdy kredytobiorca powinien wcześniej dowiedzieć się na co powinien zwrócić szczególną uwagę przy wyborze oferty kredytu. Po pierwsze należy wiedzieć, że jednym z podstawowych wyznaczników tego czy kredyt mieszkaniowy jest drogi czy tani jest jego oprocentowanie, którego wysokość zależy od wartości stopy referencyjnej oraz marży narzuconej przez bank. Marża jest to stosunek zysku do ceny ze sprzedaży i jest ściśle związana z indywidualną polityką banku oraz wskaźnikiem LTV, który określa wartość kredytu hipotecznego w stosunku do wartości nieruchomości. Zazwyczaj im niższa jest wartość wskaźnika to tym niższa jest marża.

Kolejnym czynnikiem, na który warto zwrócić szczególną uwagę przy wyborze kredytu jest wysokość prowizji, którą często można próbować negocjować z bankiem. O końcowej opłacalności kredytu decydują również różne koszty dodatkowe. Należą do nich przede wszystkim koszty ubezpieczenia nieruchomości, ubezpieczenia na życie, ubezpieczenia od ryzyka utraty pracy. Warto zwrócić uwagę, że niektóre z ubezpieczeń są obowiązkowe, a niektóre z nich mogą być opcjonalne. Wbrew pozorom te drugie mogą okazać się korzystne, ponieważ mogą wpłynąć na obniżenie marży. Do kosztów dodatkowych zaliczyć można także koszty wyceny nieruchomości oraz wszelkie koszty przy ofertach wiązanych, np. koszty prowadzenia konta osobistego czy posiadania karty kredytowej.

Wybierz rozsądnie

Wybór taniego, bezpiecznego i atrakcyjnego kredytu mieszkaniowego nie jest łatwy. Bogata oferta banków, różne promocję oraz kampanie reklamowe znacznie go utrudniają. Laicy często nie mogą połapać się gąszczu tych finansowych zawiłości. Jednak fakt, że kredyt hipoteczny jest dla wielu największym z życiowych zobowiązań decyzja o jego wyborze nie może być pochopna. Kredytobiorca powinien zapoznać się z ofertami różnych instytucji finansowych i porównać je ze sobą. Do tego celu może wykorzystać kalkulator kredytów mieszkaniowych oraz ranking kredytów hipotecznych, które są dostępne w Internecie. Jeśli narzędzia te nie ułatwią wyboru to wtedy warto udać się do doradcy finansowego, który w profesjonalny sposób znajdzie dla nas jak najlepszą ofertę.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
konta oszczędnościowe
Konto osobiste połączone z oszczędnościowym – czyli konto dla rozsądnych.

Konta osobiste to powszechnie stosowany produkt bankowy, który w połączeniu z kontem oszczędnościowym może być doskonałym narzędziem do oszczędzania pieniędzy....

Zamknij