Czy lokata jednodniowa w dzisiejszych czasach się opłaca?

Czasy, gdy lokata jednodniowa biła wszelkie rekordy popularności już minęły ze względu na zmianę przepisów dotyczących odprowadzania podatku fiskusowi. Nie zniknęły one całkowicie z ofert banków, ale tylko nieliczne instytucje finansowe mogą zaoferować ten produkt. Żeby dowiedzieć się jakie to konkretne banki, warto prześledzić aktualne rankingi lokat.lokata jednodniowa

Kiedyś można było ominąć podatek Belki na lokacie jednodniowej, jeśli tylko ten podatek od wypracowanych odsetek był mniejszy, niż 0,50 groszy. Wtedy jeszcze zaokrąglało się podatek do pełnej złotówki w dół. Teraz zaokrągla się go do pełnej złotówki w górę i w zasadzie nie ma szans, żeby go ominąć. Zadośćuczynieniem za zmianę przepisów może okazać się dla klientów większy procent na lokacie jednodniowej. Gdy omijany był podatek Belki, banki rzadko dawały interesujące oferty, jeśli chodzi o oprocentowanie tego produktu. Obecnie oprocentowanie jednodniówek jest w miarę zadowalające i pozwala osiągnąć większy zysk, niż np. na oprocentowanym ROR. Dlaczego tak jest? Dlatego, ze lokata jednodniowa ma charakterystyczną, cenną cechę- codzienną kapitalizację odsetek.

Czyli się opłaca?

Jednodniowe lokaty funkcjonują w dalszym ciągu, ale tylko w nielicznych bankach. Choć oprocentowanie na nich jest w miarę zadowalające, to jednak nie do końca oznacza to,że są opłacalne. Kiedyś w większości banków nie trzeba było posiadać rachunku oszczędnościowo rozliczeniowego, by móc założyć lokatę jednodniową. Dziś niemal każdy bank, który ma w swojej ofercie jednodniówkę wymaga, by klient założył w nim konto, za którego prowadzenie oczywiście będzie pobierał prowizję. Trzeba to przeliczyć, bo zdarzyć się może, że po odciągnięciu wszelkich kosztów, nic nie zostanie lub bardzo niewiele. Nie o to przecież chodzi. Jeśli warunki są dobre i wiadomo, że koszty nie pożrą wszystkich wypracowanych odsetek, to warto zastanowić się nad taką lokatą, tym bardziej, że banki wprowadziły spore ułatwienie dla klientów. Dawniej lokata jednodniowa charakteryzowała się tym, że przewidziana była raczej dla tej zamożniejszej części społeczeństwa. Teraz nawet zwykły Kowalski, który ma nadwyżkę finansową w wysokości tysiąca złotych, może już złożyć wniosek o założenie lokaty jednodniowej.

Czyli zakładać?

Jeśli jest to dla kogoś opłacalne, to jak najbardziej można skorzystać z tego produktu. Lokata jednodniowa, choć nie cieszy się już takim zainteresowaniem, jak dawniej, to wciąż jest atrakcyjnym produktem. Banki wprowadziły wiele zmian, by to narzędzie finansowe działało i zachęcało klientów do oszczędzania, mimo iż podatku z wypracowanych na nim zysków ominąć się nie da. Jest sporo dobrych stron tej lokaty, które warto docenić. Wysokie oprocentowanie, minimalny wkład na uruchomienie lokaty, który jest w zasięgu ręki niemal każdego klienta, łatwy dostęp do produktu za pośrednictwem internetu. Niby nic nowego i rewelacyjnego, ale produkt ten można nazwać godnym uwagi.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
najlepsze lokaty
Lokaty bankowe – czy warto w ten sposób oszczędzać?

Kiedy powstają nadwyżki finansowe, człowiek staje przed poważnym dylematem, co zrobić z tym kapitałem, aby nie stracić. Istnieją ryzykowne inwestycje...

Zamknij