Indywidualne Konto Emerytalne – czyli jak oszczędzać w III filarze

W ostatnim czasie Indywidualne Konta Emerytalne cieszą się dużym zainteresowaniem wśród Polaków. Zdaliśmy sobie sprawę z tego, że świadczenia wypłacane przez ZUS i OFE nie są w stanie zapewnić nam spokojnej starości i dlatego sami musimy się o nią zatroszczyć. Zanim zdecydujemy się na wybór IKE powinniśmy dowiedzieć się o nich jak najwięcej, aby podjąć właściwą decyzję. Musimy przede wszystkim zastanowić się, w jakiej formie dane konto chcielibyśmy otworzyć.IKE i IKZE

Obecnie ten produkt posiadają w swej ofercie banki, towarzystwa funduszy inwestycyjnych, towarzystwa ubezpieczeniowe i biura maklerskie. Każda z form oszczędzania w ramach, IKE ma swoje wady i zalety, sprawdź, jakie. Rachunek oszczędnościowy w banku Z pewnością największą zaletą tego typu rachunku jest jego bezpieczeństwo i prostota. Zasady naliczania odsetek są zrozumiałe i można samodzielnie wyliczyć ile na nim możemy zarobić. To, co może być zniechęcające dla klientów to mało atrakcyjne oprocentowanie. IKE w zakładzie ubezpieczeń Mają one bardziej skomplikowaną budowę niż lokaty. Są one połączeniem standardowych ubezpieczeń na życie z ofertą funduszy inwestycyjnych, a więc zawierają zarówno część związaną z inwestycjami jak i część ochronną.

Posiadacze tego produktu są zobowiązani do regularnego wpłacania ustalonych kwot w wyznaczonych terminach. Część tych pieniędzy przeznaczona jest na inwestycje, a pozostałe środki są wpłacane na składki ubezpieczeniowe. Zazwyczaj klient może decydować o strategiach inwestycyjnych, jednak oferta funduszy nie jest bogata. Jako wadę można tu wskazać wysokość dodatkowych opłat, które w tym, przypadku są dość wysokie. Poza tym zdecydowanie jest to produkt tylko dla osób, które faktycznie chcą posiadać polisę na życie, gdyż w innym przypadku jest to nieopłacalne. IKE z funduszem inwestycyjnym Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że klient mu dużo większy wpływ na to ile i w co inwestuje. Może wybierać spośród bogatej oferty funduszy od tych najbezpieczniejszych jak obligacje do najbardziej ryzykownych jak akcje. Dodatkowo może inwestować w kilka funduszy jednocześnie, dywersyfikując w ten sposób ryzyko. W przeciwieństwie do OFE możemy też wielokrotnie zmieniać strategie, wybierając inne fundusze.

Kolejną zaletą są niskie opłaty manipulacyjne. Minusem natomiast może być fakt, że w ramach IKE możemy inwestować tylko w fundusze jednego towarzystwa. IKE w domu maklerskim Kolejną alternatywą jest IKE w formie rachunku maklerskiego. Jest to bez wątpienia najlepsza oferta dla osób, które już kiedyś z powodzeniem inwestowały na giełdzie. Obecnie coraz więcej biur maklerskich posiada je w swojej ofercie. Od tradycyjnych kont maklerskich odróżnia je jedynie fakt zwolnienia z podatku Belki i pewne ograniczenia dotyczące rocznych wpłat. Ta forma oszczędzania z pewnością pozwala nam na osiągnięcie najwyższych zysków. Jednak może być ona zbyt ryzykowna dla osób, które nie posiadają wystarczającej wiedzy i umiejętności, aby inwestować na giełdzie.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
najlepsze oferty banków
Bezpieczne oszczędzanie w czasach kryzysu

Banki nie tylko pobierają od nas pieniądze za wykonywanie przelewów, prowadzenie konta, czy też inne usługi. Pozwalają też zaoszczędzać i...

Zamknij