Jak oszczędzać pieniądze na większy cel?

Z pewną stanowczością można powiedzieć, że XXI wiek nie służy oszczędzaniu pieniędzy. Nie chodzi o to, że jest duże bezrobocie – jak ktoś bardzo chce znaleźć źródło zarobkowania, to na 100% je znajdzie i nie będzie czekać miesiącami czy latami na działanie czy wsparcie Urzędu Pracy. najlepsze oferty banków

Oszczędnościom nie służy raczej obfitość produktów i usług istniejących na rynku – jest tak wiele pokus, którym bardzo trudno się oprzeć. Każdego dnia ludzie napotykają na rozmaite reklamy: prasa, radio, internet, billboardy, ulotki i tym podobne. Każda kampania reklamowa ma na celu pozyskanie jak największej ilości klientów – robi wszystko, by przekonać ludzi, że promowane produkty są niezbędne do szczęścia.

Umieść się oprzeć promocji

O ile same w sobie zakupy nie są niczym złym, to zakupy nieprzemyślane zubożają domowy budżet. Bo jaki jest sens wymieniania co roku lodówki czy telewizora? Czy pralka jest do wyrzucenia po roku pracy? Żadna promocja nie generuje oszczędności – słowo „oszczędzasz” jest jedynie chwytem reklamowym, które działa na ludzi mających nieprawidłowe pojęcie o oszczędzaniu pieniędzy. Owszem, można sprzedać używany sprzęt, ale dostanie się za niego „grosze”, które może w 1/5 zwracają poniesiony koszt zakupu. Oszczędzanie pieniędzy to ich zatrzymywanie w portfelu – najlepiej jeśli jest to jednak, lokata w banku – nie w żadnej instytucji pozabankowej.

Jak znaleźć najlepsze lokaty?

Z pewnością współczesna technologia pomaga w wyszukiwaniu lokat – nie trzeba zatem chodzić od banku do banku i pytać o oferty. Zmęczenie podczas osobistych poszukiwań może mieć wpływ na wybór niekoniecznie najkorzystniejszej oferty. Internetowy ranking lokat najlepiej obrazuje oferty w czasie rzeczywistym. Trzeba wiedzieć, że najlepsze oprocentowanie lokat przypada w udziale nowym klientom – banki obecnie wymagają założenia konta, chociaż przy dokładnej analizie może trafić się oferta bez konieczności zakładania rachunku bankowego. Z oprocentowaniem różnie bywa przy przedłużaniu takiej lokaty – niestety stały klient zazwyczaj nie dostaje po raz kolejny takich odsetek jak za pierwszym razem. Banki w ten sposób niepochlebnie podchodzą do tematu oszczędzania – ewidentnie bardziej wolą zarabiać na udzielanych kredytach niż uczyć społeczeństwo dobrych praktyk w oszczędzaniu pieniędzy, które prędzej czy później mogą być przydatne przy życiowych decyzjach, jakimi są na przykład zakup mieszkania lub działki rekreacyjnej.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
shutterstock_96818323
Dobre konta bankowe online

Czy warto mieć konto internetowe Dzisiaj korzystanie z bankowości online stało się coraz popularniejsze. Nie ma się co temu dziwić,...

Zamknij