Jak uzyskać wyższe oprocentowanie na lokacie?

Aktualnie oprocentowanie lokat nie jest zbyt atrakcyjne dla klientów banków. Zwykle oscyluje wokół 3%, co w zestawieniu z dodatkowymi kosztami, w tym podatkiem od zysków oraz rosnącą inflacją nie obiecuje wysokich zysków. Jest jednak kilka sposobów na to, aby uzyskać bardziej atrakcyjne oprocentowanie.forex

Sprawdzaj oferty

Zawsze dokładnie trzeba sprawdzać wszystkie oferty. Nie każda lokata zasługuje na uwagę – najlepiej wybierać takie, które mają co najmniej 2,1-2,3%, ponieważ niższe tak naprawdę się nie opłacają. W znalezieniu dopasowanej propozycji pomoże ranking lokat. Zestawienia tego typu publikowane są regularnie na wielu stronach poświęconych finansom. Takie porównanie lokat to szybki sposób na skontrolowanie wszystkich aktualnych ofert bez konieczności wchodzenia na konto każdego z banków osobno.

Wpłać wyższą sumę

Banki na ogół proponują lepsze oprocentowanie tym klientom, którzy wpłacą na lokatę wyższą sumę – od 10 000 czy 50 000 zależnie od oferty. Różnice to zwykle 0,1%, ale w przypadku tak wysokich sum są one już zauważalne, więc jeżeli ma się więcej środków do ulokowania, to najlepszy wybór.

Ulokuj nowe środki

Również wyższe oprocentowanie dają lokaty na nowe środki, czyli nie te, które już teraz znajdują się na koncie bankowym klienta, ale na te, które wpłaci się bezpośrednio na lokatę z zewnątrz banku. Różnice również nie są spore, ale to zawsze 0,1-0,2% więcej. Dotyczy to także nowych klientów.

Skorzystaj z dodatkowych promocji

Często instytucje bankowe prowadzą różne akcje promocyjne, w których oferuj nie tylko wyższe oprocentowanie ale też inne profity, na przykład tablety. Banki chętnie oferują też swoim klientom lokaty bankowe z promocjami – kontem, kartą debetową czy innymi produktami. Tutaj warto przeanalizować, czy skorzystanie z oferty jest opłacalne, podliczając koszty korzystania z konta czy karty.

Negocjuj oprocentowanie

Nawet mając 5 000 złotych warto zapytać o możliwość negocjacji oprocentowania – czasem można uzyskać naprawdę korzystne warunki, zwłaszcza gdy pieniądze chce się przenieść do innego banku niż dotychczas.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
depozyty terminowe
Struktura wydatków w budżecie domowym Polaków, na tle obywateli innych państw Unii Europejskiej

Badania ankietowe przeprowadzone z okazji dziesięciolecia obecności Polski w Unii Europejskiej pokazały, że aż 90% Polaków jest zadowolonych ze wstąpienia...

Zamknij