Jak znaleźć najlepszą lokatę?

Każdy lubi trzymać gotówkę odłożoną na czarną godzinę. Potrzeba ta obecnie stawać się będzie coraz mocniejsza, biorąc pod uwagę doniesienia o tym, że Polska może wkrótce stracić status „zielonej wyspy” Europy. Jedną z najbardziej popularnych i najpewniejszych metod oszczędzania wciąż są lokaty bankowe. Zanim się na jakieś zdecydujemy, należy jednak pamiętać o kilku faktach. W trosce o oszczędności należy wybrać taką lokatę, która będzie możliwie najlepiej dopasowana do naszych potrzeb.ranking lokat bankowych

Okres oszczędzania

Pierwszym i podstawowym pytaniem jest: na jak długo chcemy ulokować nasze pieniądze. Jest to bardzo ważna kwestia. Z jednej strony dłuższy okres jest gwarancją wyższego oprocentowania, należy jednak pamiętać, że czasem możemy nagle potrzebować gotówki, i w tym wypadku, jeśli zerwiemy lokatę wcześniej niż planowała to umowa, możemy utracić wszystkie odsetki. Banki zazwyczaj oferują lokaty na: miesiąc, kwartał, pół roku, rok i dwa lata. Zawierając lokatę na dłuższy okres trzeba też wziąć pod uwagę ruchy stóp procentowych. Czasem może się okazać, że w następnych kwartałach banki będą mogły zaoferować niższe oprocentowanie i wtedy opłaca się zawrzeć lokatę na dłuższy okres na korzystniejszych warunkach.

Oprocentowanie

Drugą obok okresu oszczędzania kwestią jest oprocentowanie. W tym przypadku sprawa wygląda już dużo prościej – należy wybrać taką lokatę, która zapewni nam jak najwyższe oprocentowanie. Gdy oprocentowanie będzie niskie i będzie niższe od inflacji, możemy nawet narazić się na realną stratę – wartość naszych pieniędzy w czasie będzie zmniejszać się niewspółmiernie do zwiększania ich ilości.

Rodzaj kapitalizacji

Ważna, choć nie tak istotna jak dwie powyższe kwestie jest częstotliwość kapitalizacji odsetek. Im wyższa ta częstotliwość, tym nasz zysk będzie większy. Pięcioprocentowa lokata z kapitalizacją roczną da nam mniejszy zysk niż taka sama lokata z kapitalizacją dzienną.

Rodzaj oprocentowania

Istnieją dwa rodzaje oprocentowań: stałe i zmienne. Oprocentowanie stałe należy wybrać wówczas, gdy stopy procentowe w państwie będą spadać. Jeśli sytuacja będzie odwrotna, wówczas należy się skłaniać ku oprocentowaniu zmiennemu.

Limity wpłat

Może się okazać, że najlepsza lokata będzie dla nas nieosiągalna – istnieją czasem limity górne i dolne co do wartości wpłacanej kwoty.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
polskie bankie
Nowoczesne rozwiązania na bankowych kontach internetowych

Zaczynając współpracę z kontem internetowym, niezależnie czy jest ono dodatkiem do tradycyjnego konta bankowego, czy są to typowo wirtualne konta...

Zamknij