Jak wybrać odpowiednią dla siebie lokatę?

Wśród klientów polskich banków wielu nie posiadło szczegółowej wiedzy pozwalającej na dostrzeżenie różnic między produktami oferowanymi przez te instytucje.depozyty terminowe

Jak mądrze podejść do tematu lokaty?

Lokaty bankowe kojarzą się lokatami terminowymi, czyli takimi, jakie wiążą się z podpisaniem umowy na określony czas. Oczywiście klient może liczyć na bardziej pokaźne zyski niż osiągnąłby na klasycznym koncie, ale gdyby zechciał przed terminem wypłacić pieniądze, to wiązałoby się to z całkowitą utratą profitów, czyli oprocentowanie byłoby zerowe. Jednak konkurencja na rynku bankowym, co widać chociażby o wciąż rosnącej liczbie placówek na ulicach miast i miasteczek, sprawiła, że pojawiły się lokaty bankowe sierpień 2015 o dodatkowych funkcjach. Można więc spotkać między innymi lokaty: rentierskie, inwestycyjne, negocjowane, nocne, denominowane czy progresywne.

Czas trwania lokaty – ważne

Przed podjęciem decyzji o założeniu lokaty terminowej, należy określić, na jak długi czas można zamrozić pieniądze. Najczęściej im dłużej bank może obracać naszymi pieniędzmi, tym można liczyć na większe realne odsetki w skali rocznej. Dzisiejsza oferta jest niezwykle bogata — obejmuje zarówno te jednodniowe oraz dłuższe, nawet kilkuletnie. Zwłaszcza w przypadku lokowania większych kwot można liczyć na indywidualne (negocjowane) podejście do klienta. Przy wyborze lokaty, jeszcze przed porównywaniem konkurencyjnych ofert, warto wybrać tę oferującą oprocentowanie wyższe niż roczna wartość inflacji. W przeciwnym razie lokata nie tylko nie będzie zarabiać. Samodzielne poszukiwanie optymalnych ofert może być czasochłonne zwłaszcza dla osób nieposiadających wiedzy finansowej trudne. Dlatego też pomocnym narzędziem mogą być rankingi produktów bankowych ze szczegółowymi opisami różnic.

Kwestia oprocentowania lokaty

Im dłuższy termin trwania lokaty, tym najczęściej wyższe jest oprocentowanie w rocznej skali. Dlatego też nawet niewielkie nadwyżki finansowe warto wpłacać na lokaty. Czas trwania można powiązać z celem, na jaki chcemy przeznaczyć pieniądze. Samochód, dom, meble, zagraniczna wycieczka, sprzęt RTV czy AGD. Kolejnym czynnikiem związanym z wysokością oprocentowania jest kapitalizacja odsetek. Im częściej następuje, tym wyższe będą finalne zyski. Zwłaszcza przy lokatach długookresowych ma to niebagatelne znaczenie.

Stałe i zmienne oprocentowanie

Oprocentowanie lokat bankowych może być stałe bądź zmienne. Jednak aby w tym przypadku wybrać optymalną propozycję, należy mieć niemałe pojęcie o gospodarce i nieco szczęścia. Bez względu na to, jaką wybierzemy ofertę, będziemy mieć pewność, że pieniądz będzie zarabiał więcej niż na zwykłym rachunku.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ranking ofert
Konsolidacja sposobem na uniknięcie problemów ze spłatą kredytów?

Konsolidacja kredytów, to pojęcie z pewnością zupełnie obce dla bardzo wielu ludzi, a zwłaszcza dla osób, które nie specjalizują się...

Zamknij