Jak zaciągnąć kredyt konsolidacyjny?

Formalności towarzyszące podpisywaniu bankowych umów są dla większości Polaków niezrozumiałe. Stąd wielu z nich unika banków jak ognia, zgłaszając się do nich wyłącznie w sytuacji podbramkowej, gdy faktycznie nie mają już innego wyjścia.Polish Zloty Banknotes Currency And Magnifying Glass

Zastanów się, czy musisz

Podobnie jest w przypadku kredytów konsolidacyjnych, których zaciągnięcie wiąże się z całkiem sporymi formalnościami (ale nie zawsze!), mogącymi odstraszyć potencjalnych klientów. Na szczęście w wielu przypadkach konsolidacja kredytów okazuje się w rzeczywistości o wiele mniej straszna, niż wygląda na papierze.

Jednak zanim zdecydujemy się zaciągnąć taki kredyt, sprawdźmy, czy faktycznie go potrzebujemy i czy nie damy rady spłacić dotychczasowych zobowiązań na starych zasadach. Jeśli grozi nam zadłużenie, nasze finanse są w ruinie, a wierzyciele domagają się spłat, warto jednak skorzystać z konsolidacji.

Zbierz dokumenty i wybierz ofertę

W tym celu należy najpierw znaleźć ofertę, która wpasuje się w nasze wymagania. Można poprosić o pomoc doradcę finansowego lub samemu przejrzeć ranking kredytów konsolidacyjnych, który bez problemu znajdziemy w Internecie na blogu finansowym konta-oszczednosciowe.blogspot.com/2014/10/ranking-kredytow-konsolidacyjnych.html, branżowej prasie, a nawet na stronach niektórych banków i instytucji bankowych.

Zebranie dokumentacji to najważniejszy krok, bowiem musimy przedstawić bankowi wszystkie pisemne umowy i ustalenia, jakie mamy zawarte z naszym obecnym kredytodawcą. Jeśli kredyty są zaciągnięte w innym banku niż w tym, w którym staramy się o kredyt konsolidacyjny, musimy całą dokumentację dostarczyć samodzielnie. W innym wypadku pracownik banku sam się zajmie jej kompletowaniem.

Co należy mieć ze sobą? Prócz umów niezbędne będą również takie dokumenty jak zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach, wyciąg z konta bankowego oraz, przy kredytach konsolidacyjnych hipotecznych, dokumenty potwierdzający prawo własności do zastawianej hipoteki.

Zgłoś się do banku i ustal warunki

Ostatni krok to oczywiście wizyta w banku, którego ofertę wybraliśmy. Jeśli jest taka możliwość, zawsze opłaca negocjować warunki nowej umowy, aby była ona dla nas jak najkorzystniejsza. Można domagać się np. niższych rat, wydłużenia terminu kredytowania albo elastycznego oprocentowania, w tym także wyboru między ratami stałymi a malejącymi. Niektóre banki konsolidują kredyty także w obcych walutach, więc jeśli na przykład pracujemy za granicą lub mamy konto walutowe, warto spytać o możliwość spłacania rat w zagranicznej walucie, co może nieco obniżyć koszty kredytu.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
Oprocentowanie lokat bankowych
Na czym polega lokata overnight?

Zrozumienie ogólnych zasad, na których opierają się lokaty bankowe, nie jest trudnym zadaniem i nie wymaga szczegółowej wiedzy na temat...

Zamknij