Lokaty bankowe – czy warto w ten sposób oszczędzać?

Kiedy powstają nadwyżki finansowe, człowiek staje przed poważnym dylematem, co zrobić z tym kapitałem, aby nie stracić. Istnieją ryzykowne inwestycje zapewniające duży zysk, ale przynoszące równocześnie znaczne prawdopodobieństwo straty. Jeśli chcemy oszczędzać praktycznie bez ryzyka, najlepsze do tego celu będą właśnie lokaty.najlepsze lokaty

Mam rachunek w banku, po co mi lokata?

Zwykły rachunek bieżący jest bardzo nisko oprocentowany, najczęściej znacznie mniej, niż wynosi inflacja. A to oznacza, że przechowując w ten sposób duże kwoty, faktycznie na tym tracimy. Jeśli wyjmiemy nasze pieniądze z banku za rok czy dwa, będą miały mniejszą wartość niż obecnie. Dlatego warto poszukać sposobu bezpiecznego przechowywania pieniędzy w banku, jednocześnie na tym zarabiając. Takie możliwości daje lokata terminowa lub rachunek oszczędnościowy.

Jak mam wybrać spośród bardzo dużej liczby dostępnych lokat?

Recepta jest bardzo prosta. Aby wybrać najlepsze lokaty, najpierw analizujemy, przez jaki czas chcemy oszczędzać bez wyjmowania pieniędzy z rachunku. Następnie wyszukujemy najwyższe oprocentowanie lokat dla wybranego czasu oszczędzania. Później upewniamy się tylko, czy dana oferta nie ma ukrytych kosztów dodatkowych i czy podane oprocentowanie dotyczy rzeczywiście całego wkładu przez cały okres oszczędzania. Trzeba zwrócić uwagę na to, jaką prowizję zapłacimy za założenie lokaty i czy bank wymaga posiadania dodatkowego konta, którego prowadzenie jest płatne.

Pamiętajmy, że ranking lokat znaleziony w sieci nie zawsze jest aktualny, bo oprocentowanie i warunki umów nieustannie się zmieniają. Wynika to między innymi ze zmian wysokości stóp procentowych, branych pod uwagę przy ustalaniu wysokości oprocentowania produktów bankowych. Dlatego trzeba zweryfikować porównanie lokat przez analizę wybranych ofert bezpośrednio na stronach banków lub przez wizytę w oddziale.

Czy stracę zysk z lokaty, jeśli ją zerwę?

Nie musi tak być, bo nie każda umowa przewiduje takie warunki. Możemy zabezpieczyć się przed stratami oprocentowania w razie nagłej potrzeby skorzystania ze zdeponowanych pieniędzy. Najlepsza lokata to taka umowa, w której bank pozwala zachować klientowi odsetki zgromadzone do czasu rezygnacji, a nawet przyznaje część oprocentowania za resztę okresu.

Ile zarobię na lokacie?

To zależy od wybranej umowy. Dłuższy okres oszczędzania zazwyczaj gwarantuje wyższe odsetki, ale warto sprawdzić również oferty krótkich lokat odnawialnych, bo niskie odsetki umożliwiają uniknięcie opodatkowania od takich dochodów. Im wyższa kwota lokaty, tym większe zyski.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
oszczędności emerytalne
IKE i IKZE – czyli alternatywne oszczędzanie na emeryturę

W Polsce istnieją dwa obowiązkowe filary emerytalne, w których lokuje się oszczędności wypłacane na emeryturze. Istnieje także trzeci filar, który...

Zamknij