Lokaty i konta oszczędnościowe – co wybrać?

Jeśli chcemy bezpiecznie i zyskownie oszczędzać w banku to zazwyczaj wybór produktu oszczędnościowego ogranicza się do lokaty bankowej oraz konta oszczędnościowego. Jeden i drugi sposób oszczędzania posiada swoje wady i zalety. Jednak atrakcyjność poszczególnych form oszczędzania będzie zależeć w duże mierze od naszych indywidualnych preferencji.pieniądze i oszczędności

Zarówno lokaty jak i konta oszczędnościowe to produkty oferowane przez banki. Niemal wszystkie instytucje prowadzące działalność bankową posiadają w swojej ofercie konta oszczędnościowe i lokaty. Podstawową cechą, która łączy obydwa produkty to możliwość zarabiania na zdeponowanych oszczędnościach. Dzieje się tak, ponieważ konta oszczędnościowe i lokaty posiadają oprocentowanie, które umożliwia dopisywanie odsetek.

Lokata bankowa inaczej nazywana depozytem terminowym jest zakładana na określony czas. Ten okres to termin zapadalności. Lokaty mogą być zakładane nawet na jeden dzień, jednak najpowszechniejszymi depozytami dostępnymi na rynku są lokaty kwartale, półroczne oraz roczne. Oprocentowanie lokat zagwarantuje nam zyski w postaci kwoty odsetkowej. Oprocentowanie lokat może osiągnąć poziom w granicach 7%w skali roku. Największą wadą lokaty bankowej jest problem płynności środków. Wkładając raz oszczędności na lokatę, możemy je wyciągnąć dopiero po zakończeniu umowy. Jeśli założymy lokatę na 3 miesiące, to dopiero po tym okresie będziemy mogli dysponować oszczędnościami. Istnieje możliwość zerwania lokaty, jednak jest to uwarunkowane utratą odsetek i jest nieopłacalne.

Konto oszczędnościowe wychodzi naprzeciw problemowi zamrażania gotówki na lokacie i oferuje możliwość stałego dostępu do oszczędności. Jednocześnie posiadacz konta oszczędnościowego będzie mógł czerpać zyski z oprocentowania w postaci dopisywanych odsetek. Poza tym konto oszczędnościowe nie różni się zbytnio od standardowego rachunku osobistego. Osoby korzystające z rachunku oszczędnościowego tak samo mogą przelewać pieniądze, wpłacać i wypłacać środki oraz dokonywać płatności kartą debetową. Jednak tak jak w przypadku lokaty, konto oszczędnościowe ma wady. Największą są opłaty pobierane przez bank. Opłaty dotyczą m.in. przelewów do innych banków oraz prowadzenia konta. Nie wszystkie banki pobierają takie opłaty, jednak jest to często spotykane. Także oprocentowanie jest niższe niż oprocentowanie lokat. Dlatego, konto oszczędnościowe bardziej pozwala zachować realną wartość naszych oszczędności niż zarobić.

Lokaty i konta oszczędnościowe to dość podobne produkty bankowe. Oba są oprocentowane i pozwalają bezpiecznie gromadzić oszczędności. Różni ich przede wszystkim płynność oraz wysokość oprocentowanie. Jest to naturalne, ponieważ za większą płynność środków musimy płacić niższym oprocentowaniem i na odwrót. Lokaty i konta oszczędnościowe na pewno znajdą swoich zwolenników. Wszystko będzie zależeć od podejść danej osoby do takich kwestii jak oprocentowanie oraz dostępność środków.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
finanse i kapitał
Czym charakteryzują się lokaty inwestycyjne?

Niskie wartości oprocentowania tradycyjnych lokat bankowych stają się zazwyczaj motywacją do próby znalezienia bardziej efektywnych sposobów oszczędzania kapitału. Często wybór...

Zamknij