Lokaty strukturyzowane i lokaty łączone z funduszem inwestycyjnym

Połączenie dwóch produktów bankowych jest możliwe na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest lokata strukturyzowana, a drugim połączenie lokaty z funduszem.pieniądze

Co to jest lokata strukturyzowana?

Lokata strukturyzowana to produkt bankowy łączący lokatę lub obligacje z opcją dodatkową. Obligacje mają być bezpieczną formą oszczędzania, która daje pewność zwrotu zainwestowanego kapitału. Lokuje się w nich około 85% początkowego kapitału na tak długi okres czasu, by po jego zakończeniu klient otrzymał 100% wniesionego wkładu. Opcja natomiast „zabiera” pozostałe 15%. Jest to mniej bezpieczna forma oszczędzania pieniędzy, wiążąca się z ryzykiem i koniecznością znajomości instrumentów rynku finansowego.

Co to jest lokata z funduszem?

Lokata z funduszem łączy tradycyjną lokatę, wysoko oprocentowaną, z kupnem jednostek funduszu inwestycyjnego. Zazwyczaj kapitał zdeponowany przez klienta dzieli się na równe części i połowę deponuje się na lokacie, a druga połowa zostaje przeznaczona na zakup jednostek funduszu określonego przez bank. Podobnie jak w przypadku lokaty strukturyzowanej jest to mniej bezpieczna opcja, która jednak może przynieść spory zysk.

Wady połączenia dwóch produktów bankowych

Lokata strukturyzowana wymaga od klienta banku zamrożenia środków finansowych na długi okres czasu. Tylko wtedy bowiem lokata ma szansę zarobić tyle, by pokryć ewentualne straty wynikające z niepowodzenia wybranej opcji. Nawet przy największym proponowanym przez banki oprocentowaniu lokat połączonych z opcją, jest to inwestycja na lata. Dodatkowo kwota przeznaczona na zakup opcji jest obarczona prowizją, a dopiero za resztę klient może kupować opcję. Przy czym najlepiej zarabiające opcje są drogie, potrzebny jest więc duży kapitał początkowy. Nie będzie to najlepsza lokata dla tych, których interesuje szybki i pewny zysk, ani dla tych, którzy dysponują mniejszą sumą pieniędzy. Niedogodność lokaty z funduszem tkwi w tym, że klient nie może sam decydować o ilości środków przeznaczonych na lokatę i na opcję, a ma to odgórnie narzucone. Bank również określa fundusz, którego jednostki można kupić. Dodatkowo pieniądze zainwestowane w jednostki funduszu nie są objęte żadną gwarancją, można je więc stracić. Zakup jednostek funduszu wiąże się z opłatami manipulacyjnymi za kupno i umorzenie jednostek funduszu. Dodatkowo lokata zawierana jest najczęściej tylko na kwartał. Ma oczywiście wyższe oprocentowanie niż tradycyjna lokata bankowa, jednak przez krótki okres trwania nie pokryje ewentualnych strat.

Którą opcję wybrać?

Obie możliwości przeznaczone są dla osób, które choć trochę orientują się w mechanizmach rządzących rynkiem finansowym i nie boją się podjęcia ryzyka. Lokata z funduszem jest przeznaczona dla osób, które nie chcą na długo zamrażać pieniędzy i w każdej chwili mieć możliwość wycofania się. Z kolei lokata strukturyzowana to najlepsza lokata dla osób liczących na szybki zysk, na który mogą poczekać, jednocześnie mając pewność, że włożony kapitał na pewno się zwróci.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
finanse w Polsce
Konta oszczędnościowe a lokaty terminowe – jak oszczędzać i zarabiać?

Rachunki oszczędnościowe oraz lokaty terminowe to produkty bankowe wykazujące wiele podobnych cech. Oba charakteryzują się w głównej mierze praktycznym brakiem...

Zamknij