Lokaty terminowe – zwróć uwagę na kilka istotnych kwestii!

Zawsze warto oszczędzać, jeżeli tylko mamy dodatkowe środki, które możemy wykorzystać i pomnażać nasze zyski. Jeśli dysponujemy większymi zasobami gotówki niż nasz miesięczny, domowy budżet wymaga, zamiast pieniądze w skarpetkach czy pod podłogą, możemy sprawić, że będą dla nas zarabiać. Lokata terminowa Jest niewątpliwie jednym z prostszych i mało ryzykownych rozwiązań, w którym mamy możliwość powiększania naszych środków.

Mamy pewną gwarancję, że gotówka, jaką ulokujemy w depozycie bankowym, w każdycoszczędności polakówh chwili zostanie nam zwrócona w takiej samej kwocie. Oczywiście przy zerwaniu lokaty przed ustalonym terminem, stracimy odsetki, które miały stanowić nasz zysk i to stanowi naszą stratę. Jednak rynek lokat bankowych jest przygotowany również na taką ewentualność i wśród wielu ofert lokat długo i krótkoterminowych, możemy znaleźć i takie, które dają możliwość zerwania lokaty bez utraty odsetek lub utraty tylko części dochodów.

W jaki sposób wybrać odpowiednią lokatę? Zanim podejmiemy decyzję, co do długości lokaty i konkretnej oferty banku, zastanówmy się ile pieniędzy i na jak długo możemy zdeponować. Prześledźmy nasze dotychczasowe wydatki i wydatki na przyszłość, które mogą wykraczać poza domowy budżet. Taki zabieg pozwoli nam ograniczyć potrzebę zerwania oferty. Jeśli jednak nie mamy pewności, co do ewentualnych, większych wydatków w najbliższym czasie, wybierzmy taką ofertę lokaty, która pozwoli nam zatrzymać przynajmniej część wypracowanego zysku. Przy wyborze banku skierujmy naszą uwagę, w pierwszej kolejności, w kierunku banku, w którym już posiadamy konto.

Sprawdzając bardziej atrakcyjne oferty innych banków musimy się upewnić czy wymagalne jest również założenie konta. Jeżeli tak jest, to nasza lokata w rzeczywistości może stać się nieopłacalna biorąc pod uwagę fakt, że konto bankowe kosztuje a jego opłacenie może przewyższać nasze zyski z lokat. Ustalenie terminu lokaty W przypadku długości lokat możemy wybierać od lokat weekendowych po kilkunastodniowe, miesięczne, kwartalne, sześciomiesięczne i roczne. Myśląc o kolejnych pokoleniach, możemy dużą ilość pieniędzy ulokować na dobrych parę lat. Musimy tylko sprawdzić, jaki jest maksymalna i minimalna kwota potrzebna do założenia lokaty.

Ważnym aspektem decydującym o wyborze lokaty będzie gwarancja stałego oprocentowania zapewniającego zysk przez cały okres jej trwania. W przypadku deponowania wysokiej kwoty możemy negocjować z bankiem wysokość odsetek, o czym powinniśmy bezwzględnie pamiętać. W przypadku super promocji z niebotycznym oprocentowaniem, upewnij się, jaki jest rzeczywisty okres objęty podwyższonym oprocentowaniem. Pamiętajmy, że wszystkie wypracowane zyski objęte są podatkiem Belki, zatem pozostawiając nasze pieniądze na lokacie warto wstępnie przeliczyć czy faktycznie przyniosą one wymierne korzyści.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
ranking najlepszych lokat
Wybieramy najlepsze lokaty bankowe na rynku

Wielu klientów bankowych zastanawia się, jak najlepsza lokata mogłaby zostać przez nich wybrana. Pytanie to jest o tyle łatwe, iż...

Zamknij