Na co trzeba zwrócić uwagę wybierając kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to szybki sposób na posiadanie własnego mieszkania. Wiele osób uważa, że jeśli rata takiego kredytu jest najniższa to znaczy, że jest on najlepszy. Otóż wcale tak nie jest. A przynajmniej nie zawsze. Często banki decydują się obniżyć oprocentowanie jednocześnie podnosząc inne koszty około kredytowe. kredyty hipoteczne

Jest to częsta praktyka, dlatego jeśli chcemy znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny powinniśmy sprawdzić wiele banków. Niektóre osoby nie szukają tylko idą do pierwszego banku, który im przyjdzie do głowy. Czasem jest to nawet bank z którym od lat współpracujemy i liczymy na to, ze dostaniemy bardziej korzystne warunki. Nie każdy bank tak poważnie podchodzi do współpracy z klientem. Czasem, kiedy sprawdzimy ranking kredytów mieszkaniowych okaże się, ze nasz bank wcale nie oferuje korzystnych warunków. Dobrze jest więc sprawdzić jakie oferty przygotowały inne banki, aby przyciągnąć klientów.

Aby wybrać tani kredyt koniecznie trzeba zwrócić uwagę na kilka czynników:

  • wysokość jednej raty – biorąc pod uwagę okres kredytowania oraz wysokość kwoty, którą chcemy uzyskać powinniśmy otrzymać wysokość miesięcznej raty. Jest to w przybliżeniu najprostszy sposób na uzyskanie rzetelnej informacji. Niestety nie jest to do końca takie oczywiste. Jeśli chcemy uzyskać lepszy obraz tego jak na przełomie lat może kształtować się nasza rata, powinniśmy przejrzeć tabelę opłat i prowizji wybranego banku. Powinniśmy również zwrócić uwagę jak podnoszone były stopy procentowe w naszym banku przez ostatnie lata. Kredyt mieszkaniowy jest udzielany na wiele lat i zmienić może się prawie wszystko.
  • prowizja dla banku – może być odliczona od kredytu i wówczas dostaniemy mniej pieniędzy niż zakładaliśmy. Może również być doliczona do kredytu. Wówczas będziemy mieli do spłaty nieco więcej. Wysokość prowizji uzależniona jest od banku i aktualnej oferty, która zostanie dla nas przygotowana. Może mieć spory wpływ na wysokość raty.
  • ubezpieczenie kredytu – najczęściej stosowane w przypadku niskiego wkładu własnego. Jednakże banki współpracują z firmami ubezpieczeniowymi i oferta ubezpieczeń jest dosyć bogata. Możemy na takich produktach stracić sporo, co również wpłynie na wysokość raty.
  • Oprocentowanie – jest to najważniejszy element składowy kredytu. Od jego wysokości zależy wysokość raty. Na obniżeniu oprocentowania o kilka punktów możemy na przełomie lat sporo zyskać. Warto więc znaleźć bank, który udziela kredyty mieszkaniowe z korzystnym oprocentowaniem.

Konkurencja w kredytach jest spora. Możemy zatem znaleźć często bardzo ciekawe oferty. Wystarczy tylko dobrze poszukać.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
kredyty hipoteczne
Co wchodzi w koszty kredytu hipotecznego?

Kredyty hipoteczne są dla wielu swego rodzaju kołem ratunkowym i pozwalają spełnić marzenie o posiadaniu własnego lokum. Nie wszyscy jednak...

Zamknij