Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Dla wielu Polaków kredyt hipoteczny to jedyna szansa na zakup domu czy mieszkania. Niestety produkt ten nie należy do najtańszych i najprostszych dlatego ciężko jest wybrać najlepszą ofertę spośród wielu na rynku. Pamiętajmy także, że jest to inwestycja na lata dlatego nie powinniśmy takiej decyzji podejmować pochopnie.kredyty hipoteczne

Kwestią najważniejszą dla wielu z nas jest koszt kredytu. Jeśli nie potrafimy go samodzielnie obliczyć, warto skorzystać z kalkulatorów kredytowych, które z łatwością można znaleźć w internecie. Pamiętajmy, że na koszt kredytu wpływają:

 • oprocentowanie nominalne,
 • marża banku,
 • prowizja za udzielenie kredytu,
 • dodatkowe opłaty związane z procesem kredytowym,
 • okres kredytowania,
 • wkład własny,
 • kwota kredytu.

To bank decyduje o tym jaka będzie cena naszego kredytu ale my jako klienci mamy prawo negocjować. Warto jest zawalczyć o swoje gdyż możemy znacząco obniżyć całkowity koszt. Czasem wystarczy skorzystać z innego produktu banku na przykład lokaty, bądź konta bankowego aby otrzymać preferencyjne warunki. Warto wiedzieć, że rodzaj zabezpieczenia i nasza zdolność kredytowa również znacząco wpływa na cenę kredytu.

W związku z ostatnią niekorzystną sytuacją na rynku finansowym, banki są coraz bardziej ostrożne i niechętne udzielaniu kredytów hipotecznych. Często bywa tak, że to bank wybiera nas, a nie odwrotnie. Aby zaoszczędzić czas warto sprawdzić przed złożeniem wniosku jakie wymagania posiadają poszczególne banki i ocenić czy posiadamy wystarczającą zdolność kredytową aby otrzymać w nich kredyt. Przy obliczaniu zdolności kredytowej klientów banki zazwyczaj biorą pod uwagę:

 • spłacane już przez nas kredyty,
 • salda linii debetowych w ROR,
 • salda kart kredytowych i debetowych,
 • dotychczasową historię kredytową.

Pamiętajmy, ze jeśli nasz wniosek został odrzucony przez jeden bank to nic jeszcze straconego. Poszczególne banki w nieco inny sposób obliczają zdolność kredytową, mają również inne wymagania względem kredytobiorców.

Zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy o kredyt musimy jeszcze wybrać walutę w jakiej chcemy go zaciągnąć. Jeszcze kilka lat temu bardzo popularne były kredyty we frankach szwajcarskich, obecnie praktycznie zniknęły z ofert bankowych. Na popularności zyskują za to kredyty udzielane w euro. Co prawda raty w przypadku takich kredytów są niższe jednak musimy pamiętać, że wiąże sie z nimi ryzyko walutowe. W praktyce wygląda to tak, że im mocniejszy złoty tym nasze raty są niższe, jednak gdy wartość rodzimej waluty spada, my płacimy więcej bankowi. Dodatkowym plusem posiadania kredytów w złotówkach jest fakt, że możemy skorzystać z programów dopłat rządowych takich jak „Rodzina na swoim”. Warto sprawdzić, czy mieszkanie które zamierzamy kupić spełnia warunki programu.

Ostatnią kwestią jest wkład własny. Wprawdzie niektóre banki są gotowe finansować nawet do 100% wartości nieruchomości, jednak wówczas koszt kredytu jest dużo większy. Pamiętajmy, że warto posiadać przynajmniej 20% wkładu własnego aby obniżyć znacznie wysokość rat.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
emerytura
IKE – sposób na wysoką emeryturę

Zdecydowana większość młodych ludzi raczej nie myśli szczególnie poważnie o tym, jak w ogóle będzie wyglądała ich emerytura. W końcu...

Zamknij