Na czym polega lokata overnight?

Zrozumienie ogólnych zasad, na których opierają się lokaty bankowe, nie jest trudnym zadaniem i nie wymaga szczegółowej wiedzy na temat finansów. Jednocześnie jednak istnieje dosyć dużo różnych rodzajów tego typu produktów, które mogą powodować pewne problemy, na przykład bardzo wiele osób nie wie na czym polega lokata overnight.Oprocentowanie lokat bankowych

Na pewno jest to ciekawa propozycja dla wszystkich osób, które nie mają ochoty na zamrożenie swojego kapitału. Nie każdemu odpowiada perspektywa rozstania się z posiadaną gotówką na kilka lub kilkanaście miesięcy. Jednocześnie możliwość skorzystania z bezpiecznego i pewnego źródła zysku, jakimi są lokaty maj 2015, stanowi sporą pokusę.

Overnight w praktyce

Lokata bankowa overnight stanowi odmianę lokaty jednodniowej. Otwierana jest po południu dnia roboczego, a zamykana rano następnego dnia roboczego. Z punktu wiedzenia klienta jest to bardzo wygodne rozwiązanie, ponieważ umożliwia swobodne korzystanie z całego kapitału przez większość dnia. Tego typu produkty bankowe są tworzone przede wszystkim z myślą o przedsiębiorcach.

Wady i zalety lokat overnight

Na pewno największą zaletą takiej lokaty jest swobodny dostęp do kapitału. Jednocześnie osoby, które skorzystają z takiej oferty, muszą liczyć się z niższym oprocentowaniem. Niestety banki muszą w jakiś sposób zrekompensować sobie brak możliwości całkowicie dowolnego dysponowania gotówką swojego klienta. Jednocześnie trzeba pamiętać, że nie jest to propozycja skierowana do każdego. Sporą przeszkodą jest konieczność posiadania na rachunku bankowym minimalnej kwoty. Oczywiście jest ona uzależniona od konkretnej oferty, jednak w przypadku takich lokat banki zazwyczaj wymagają posiadania dosyć dużych środków.

Czy to się opłaca?

Opłacalność takiego rozwiązania zależy w bardzo dużym stopniu od indywidualnych możliwości. Bez wątpienia może być to korzystne, jeśli prowadzenie danej firmy wymaga ciągłego dostępu do środków finansowych. Na pewno umożliwia utrzymanie znacznie większej płynności finansowej, co zostanie docenione przez wielu przedsiębiorców, dla których możliwość swobodnego dysponowania kapitałem ma kluczowe znaczenie.

Jednocześnie jeśli rodzaj prowadzonej działalności nie wymaga ciągłego dostępu do kapitału, prawdopodobnie bardziej opłacalne będzie skorzystanie z tradycyjnej lokaty bankowej, przede wszystkim ze względu na wyższe oprocentowanie. Dlatego warto dobrze przemyśleć rozwiązanie, jakim jest lokata overnight – nie dla każdego będzie tak samo korzystnym pomysłem.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
Jakie koszty składają się na kredyt gotówkowy?

Najróżniejsze usługi kredytowe dosłownie od zawsze zaliczają się do zdecydowanie najważniejszych obszarów działalności każdego banku. Z tego też powodu trudno...

Zamknij