Oprocentowanie lokat terminowych – kluczowe kwestie

Podejmując decyzję o sposobie przechowywania oszczędności coraz więcej osób decyduje się je wpłacić na lokatę bankową. Lokata to niezwykle bezpieczne i proste narzędzie, które dodatkowo może nam przynieść zyski. Oferta lokat jest bardzo szeroka, a na ich atrakcyjność ma wpływ wiele czynników. Jednym z nich jest oprocentowanie. Wyróżniamy różne rodzaje oprooprocentowanie lokatcentowania i ten artykuł został napisany właśnie po to, by nie mieli Państwo problemu z ich rozróżnieniem.

Podstawowy podział

Z reguły czytając ofertę spotkamy się z dwoma terminami. Podstawowy podział rozróżnia oprocentowanie:

  • stałe
  • zmienne

Oprocentowanie stałe nie zmienia się w czasie. Oznacza to, że jeśli założymy lokatę z oprocentowaniem równym 5%, to takie będzie oprocentowanie przez cały okres trwania lokaty. W oprocentowaniu zmiennym, jak można się łatwo domyślić, oprocentowanie może ulegać zmianom w zależności od wystąpienia różnych czynników makroekonomicznych. Zmiany mogą być na plus i na minus – oprocentowanie może zarówno wzrosnąć, jak i zmaleć.

Na jakie oprocentowanie powinniśmy się zdecydować? Nie ma jednej odpowiedzi. Jeśli nie będziemy potrafili przewidzieć kierunku zmian w gospodarce, to możemy albo zaryzykować i postawić na oprocentowanie zmienne, albo wybrać oprocentowanie stałe. Na oprocentowanie stałe powinniśmy się zdecydować także wówczas, gdy prognozujemy, że oprocentowanie lokat może w najbliższym czasie zmaleć. W przeciwnym przypadku możemy się śmiało zdecydować na oprocentowanie zmienne.

Inne terminy

Czasem w ofercie banków można się natknąć także na inny podział oprocentowania. Głównie możemy się spotkać z terminami takimi jak:

  • oprocentowanie nominalne – w tym przypadku bank podaje wysokość oprocentowania przyjmując, że kapitalizacja odbywałaby się raz w roku; pełni ono funkcję informacyjną wskazując potencjalny zysk, jaki moglibyśmy uzyskać z lokaty w skali roku z roczną kapitalizacją odsetek,
  • oprocentowanie realne – oprocentowanie realne uwzględnia częstotliwość kapitalizacji odsetek, jeśli ta kapitalizacja odbywa się częściej niż raz w roku, wówczas oprocentowanie realne będzie wyższe od nominalnego,
  • oprocentowanie rzeczywiste – ten rodzaj oprocentowania uwzględnia podatek od dochodów kapitałowych; oprocentowanie rzeczywiste uzyskujemy przez odjęcie 19% od wysokości oprocentowania realnego.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
najlepsze oferty banków
Rodzaje produktów strukturyzowanych

W ostatnim czasie produkty strukturyzowane stają się coraz bardziej powszechnym sposobem na pomnażanie oszczędności. Posiadają one wiele zalet, z których...

Zamknij