Oszczędzanie na lokatach terminowych – od czego zacząć?

Dawno już minęły czasy chowania pieniędzy w przysłowiowej „skarpecie”. Współczesny Jan Kowalski poszukuje rozwiązań, które pozwolą mu w pewny i efektywny sposób pomnożyć pieniądze, które już posiada, a które pragnie zainwestować w konkretny cel w niedalekiej przyszłości. Kowalskiemu przyjdzie na myśl nic innego, jak lokaty bankowe. Zapragnie więc znaleźć jak najkorzystniejszą dla siebie ofertę, która pomoże mu przyśpieszyć proces gromadzenia funduszy.depozyty terminowe

Możliwości znajdzie wiele. Interesować go będzie najlepsza lokata, która da mu pewny zysk i będzie w pełni bezpieczna dla jego kapitału. Drugim krokiem będzie porównanie lokat. Kowalski wpisze więc zapewne w wyszukiwarce internetowej hasło „ranking lokat”. Dzięki temu dowie się, które lokaty są aktualnie najbardziej korzystne, a przy tym pozna warunki funkcjonowania instytucji bankowych.

Co przykuje uwagę Kowalskiego?

Jak większość z nas, tak i on zwróci uwagę na oprocentowanie lokat. Wysokość oprocentowania jest rzeczą istotną, jednakże warto pamiętać, że nie najważniejszą. Pomnażanie depozytu Kowalskiego będzie uzależnione od kilku podstawowych czynników. Po pierwsze- liczy się rodzaj lokaty. Może to być lokata standardowa, która uznawana jest za najbezpieczniejszą, i która (przy pełnym wywiązaniu się z umowy Kowalskiego) da mu pewny zysk po upływie uzgodnionego wcześniej z bankiem czasu. Lokata progresywna natomiast da Kowalskiemu możliwość wpłacania dodatkowych środków, które będą dodane do całkowitej sumy w trakcie trwania procesu lokaty. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnego zawierania kolejnych umów z instytucją bankową, a co za tym idzie- swoistych zobowiązań z naszej strony.

Które lokaty dają możliwość przedwczesnego zerwania umowy?

Dobrym przykładem może tu być lokata dynamiczna. Ta forma depozytu to najlepsza lokata dla tych, którzy liczą się z pewnym prawdopodobieństwem przedwczesnej wypłaty gotówki bez utracenia zarobionych środków.

Jakie jest średnie oprocentowanie lokat?

Jest ono, jak wiadomo, uzależnione od wpłaconej kwoty, czasu trwania (od kilkumiesięcznych podsumowań do kwot określanych w skali roku) oraz aktualnej oferty banku, jednakże średnia wysokość oprocentowania to około 4 do nawet 5%. Należy pamiętać, iż oferty stale się zmieniają, jednak w większości rodzajów lokat obiecane przez bank oprocentowanie jest niezmienne. W innym przypadku, jak lokata progresywna, oprocentowanie może zmieniać się lub rosnąć wraz z upływem czasu.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
pieniądze i oszczędności
Lokaty i konta oszczędnościowe – co wybrać?

Jeśli chcemy bezpiecznie i zyskownie oszczędzać w banku to zazwyczaj wybór produktu oszczędnościowego ogranicza się do lokaty bankowej oraz konta...

Zamknij