Podstawowe zalety kont oszczędnościowych

Na pewno każdy z nas zauważył, że obok lokat to właśnie konta oszczędnościowe traktowanie są jak najbardziej korzystny sposób oszczędzania pieniędzy. Coraz więcej osób decyduje się na założenie konta oszczędnościowego, które łączy w sobie najlepsze cechy lokat terminowych i zwykłych rachunków bankowych. Jeśli zatem uważamy, że zwykle konta osobiste nam nie wystarczają, warto pomyśleć o założeniu konta oszczędnościowego, które na pewno przyda się w codziennym gospodarowaniu pieniędzmi. Jak najważniejsze zalety mają oferowane obecnie konta oszczędnościowe?Bankowość internetowa

Przede wszystkim trzeba w tym punkcie wspomnieć o kosztach kont tego typu. Konta oszczędnościowe to nie konta osobiste – za ich prowadzenie nie płacimy. Co ważne, jedyną sytuacją, kiedy to bank może naliczyć jakąś opłatę, jest kolejna wypłata środków w ciągu tego samego miesiąca rozliczeniowego. Poza tym konto oszczędnościowe jest bezpłatne – nie płacimy nic ani za jego prowadzenie, ani za otwarcie czy kolejne wpłaty. Tym samym, jeśli tylko odłożymy odpowiednią sumę, możemy naprawdę sporo zyskać, korzystając z tego niepozornego instrumentu finansowego.

Warto omówić kwestię oprocentowania – to kolejna różnica między kontami oszczędnościowymi a ROR-ami. Typowe konto osobiste nie pozwoli nam zarobić, a nawet jeśli, to jego oprocentowanie jest znikome. Tymczasem konto oszczędnościowe ma oprocentowanie zbliżone do lokaty, zazwyczaj naprawdę niewiele niższe. Warto podkreślić, że niezależnie od tego, jak długo będziemy trzymać pieniądze na takim koncie, i tak za każdy dzień zostaną naliczone odsetki zgodne z podanym oprocentowaniem nominalnym. Jest to zaleta, której nie mają tak lubiane nawet obecnie lokaty terminowe.

Konta oszczędnościowe mają jeszcze tę zaletę, że nie musimy posiadać żadnej kwoty minimalnej, aby je otworzyć. Z powodzeniem możemy z nich korzystać nawet w sytuacji, kiedy nie stać nas na odkładanie więcej niż kilkanaście – kilkadziesiąt złotych co jakiś czas. Nawet w sytuacji, kiedy z różnych przyczyn wypłacimy wszystkie środki, nie musimy zamykać konta. Dużym atutami produktów tego typu jest fakt, że to, jak długo będziesz trzymać pieniądze na koncie, zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Nie podpisujemy żadnej umowy, która by to określała. W tym względzie konto oszczędnościowe jest o wiele lepsze niż lokata, która przynosi zysk tylko wtedy, gdy dotrzymamy wszystkich terminów.

Warto jeszcze nadmienić, że konta oszczędnościowe to produkt bardzo dostępny. Nawet nie musimy posiadać konta osobistego w danym banku, by móc założyć w nim konto oszczędnościowe.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
bankowość internetowa
Zalety i wady bankowości elektronicznej

Bankowość elektroniczna to ogólne określenie usług bankowych, które mogą być obsługiwane z dala od siedziby banku, czyli za pośrednictwem bankomatów,...

Zamknij