Realne oprocentowanie lokat – od czego zależy?

Decydując się na lokatę, klienci banków największą wagę przywiązują do wysokości oprocentowania. Słusznie, gdyż to ono głównie decyduje o tym jak duże będą nasze zyski z lokaty. Jednak dużo osób zapomina, że podawane przez banki oprocentowanie jest oprocentowaniem brutto. Ile więc tak naprawdę zarabiamy na lokacie i czy jesteśmy stwierdzić kiedy bardziej opłaca się inwestować?skuteczne oszczędzanie

Aby obliczyć, ile w rzeczywistości zarabiamy na lokacie należy uwzględnić stopę inflacji. Jeśli średnie oprocentowanie lokaty rocznej wynosiło załóżmy 5% a inflacja 3% to realne oprocentowanie naszej lokaty w tym czasie wynosiło 2%.

Modelowo w gospodarce mechanizm kształtowania się realnej stopy procentowej wygląda następująco: wzrasta stopa inflacji, bank centralny podnosi stopy procentowe, banki komercyjne w odpowiedzi na podwyższenie stopy procentowej podnoszą oprocentowanie lokat. Wynika z tego, że jeśli wszystkie te trzy zdarzenia zawsze występują łącznie, realna stopa procentowa powinna zawsze pozostawać na tym samym poziomie. Jednak nie dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze te trzy zdarzenia nie występują w praktyce równolegle. Dlatego są momenty, kiedy realne oprocentowanie jest wyższe bądź niższe. Drugim powodem są dążenia banków komercyjnych do gromadzenia kapitału. Są okresy, kiedy mają większą potrzebę pozyskiwania pieniędzy od klientów, dlatego oferują wysokie stopy procentowe, pomimo tego, że inflacja utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie.

Dlatego też, gdy decydujemy się na lokatę warto sprawdzić, jakie są przewidywania odnośnie inflacji i ile wyniesie oprocentowanie realne. Musimy pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii, jaką jest podatek Belki. Jest to podatek od zysków kapitałowych i wynosi 19%. Dopiero po uwzględnieniu inflacji i tego podatku jesteśmy w stanie oszacować czy na danej lokacie zarobimy czy stracimy.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
oprocentowanie lokat
Oprocentowanie lokat terminowych – kluczowe kwestie

Podejmując decyzję o sposobie przechowywania oszczędności coraz więcej osób decyduje się je wpłacić na lokatę bankową. Lokata to niezwykle bezpieczne...

Zamknij