Rozłożenie kapitału na lokacie terminowej

Kiedyś niezwykle popularne było przede wszystkim lokowanie oszczędności w funduszach inwestycyjnych. Sytuacja zmieniła się, gdy na świecie zaczęto odczuwać kryzys ekonomiczny i wiele banków zbankrutowało pozostawiając swoich klientów niejednokrotnie bez oszczędności całego życia. Giełda i akcje stały się bardzo ryzykownymi inwestycjami, a więc zaczęto poszukiwać bardziej bezpiecznych sposobów na zyskowne pomnażanie oszczędności. Zwiększył się więc popyt na emitowane przez państwo obligacje oraz lokaty bankowe.depozyty terminowe

Oszczędzaj z głową

Pieniądze trzymane w domu w skarpecie lub pod łóżkiem tracą szybko na wartości. Nie pracują na siebie. Ma to związek przede wszystkim z inflacją, która skutecznie obniża ich wartość. Jeśli oszczędności ulokujemy jako lokaty, to przynajmniej uda nam się wyjść na zero i nasze oszczędności może i nie będą większe, ale i nie zmniejszą również swojej wartości. Warto wybierać te oferty banków, które dają nam najwyższe oprocentowanie lokat w skali roku. W ten sposób przecież zyskujemy. Jeśli dysponujemy większą sumą pieniędzy, to dobrze jest odpowiednio je podzielić. Czasami bowiem możemy przewidzieć, że za kilka miesięcy będą nas czekać większe wydatki i będziemy musieli skorzystać ze środków zgromadzonych na lokacie. W takim wypadku dobrze jest złożyć odpowiednią kwotę na kilkumiesięcznej lokacie, by pracowały one aż do czasu, gdy będziemy musieli z nich skorzystać. Pozostałe lokaty mogą być zakładane na nieco dłuższe okresy. Taki rozdział środków jest bardzo korzystny dla nas.

Lokata z funduszem

Porównanie lokat w bankach może nam uświadomić fakt, że istnieje coś takiego jak połączenie lokaty z funduszem inwestycyjnym. Z reguły wygląda to w taki sposób, iż dwadzieścia pięć, pięćdziesiąt lub też siedemdziesiąt procent oszczędności lokujemy na lokacie a pozostała część jest inwestowana przez bank w funduszach inwestycyjnych i odwrotnie. Czy takie rozwiązanie jest bezpieczne i funkcjonalne? Zależy to wszystko od warunków na jakich zawierana jest umowa lokat, oferowane oprocentowanie lokat oraz od sytuacji na giełdach światowych. Na takim zestawieniu można zarobić, ale i również można stracić. Nie mniej jednak decyzja o skorzystaniu z takowego produktu finansowego zależy tylko i wyłącznie od nas samych.

Nie wszystkie oszczędności w jednym miejscu

Za lokowaniem naszych oszczędności w różnych bankach przemawia również jeszcze jeden fakt. Jest to ewentualna możliwość bankructwa danego banku. Oczywiście nie zdarza się to często, jednak w obecnej sytuacji ekonomicznej i gospodarczej lepiej być przygotowanym na wszystkie ewentualności. Najlepsze lokaty możemy znaleźć w różnych instytucjach. Każda z nich przecież oferuje nam ten produkt finansowy na zupełnie innych warunkach. Gdyby wszędzie było to to samo, to sens istnienia tylu rodzajów banków byłby podważony. Ponadto bezpieczeństwo środków finansowych zgromadzonych czy to na lokatach, czy też na rachunkach bankowych jest gwarantowane do pewnej wysokości przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
stopy procentowe
Wybrać oprocentowanie stałe czy zmienne?

Banki posiadają w swojej ofercie produkty bankowe z oprocentowaniem stałym lub zmiennym. Są to najczęściej spotykane rodzaje oprocentowania. To do...

Zamknij