Struktura wydatków w budżecie domowym Polaków, na tle obywateli innych państw Unii Europejskiej

Badania ankietowe przeprowadzone z okazji dziesięciolecia obecności Polski w Unii Europejskiej pokazały, że aż 90% Polaków jest zadowolonych ze wstąpienia w struktury unijne. Pomimo tego, wiele osób narzeka na zbyt duży poziom bezrobocia w kraju i niskie zarobki w porównaniu do takich państw jak Niemcy, Wielka Brytania czy Francja. depozyty terminowe

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego, przeciętny Polak rocznie zarabia około 28 tys. zł. Przeciętny Niemiec natomiast otrzymuje około 100 tys. zł, a Anglik 120 tys. zł. Dysproporcje są więc znaczące. Choć gospodarka i finanse w Polsce są w niezłym stanie to kraj nadal rozwija się zbyt wolno, by zarobki Polaków w niedługim czasie osiągnęły poziom Niemców czy Anglików.

Dysproporcję w zarobkach widać również analizując strukturę wydatków budżetu domowego Polaków, na tle obywateli innych państw Unii Europejskiej. Nie dość, że Polacy zarabiają mało to aż 20% zarobionych pieniędzy wydają na utrzymanie mieszkania, 21% na żywność, a ponad 10% na transport. Widać więc wyraźnie, że przeciętny obywatel wydaje na swoje utrzymanie ponad 50% swojego wynagrodzenia. To bardzo dużo, zważywszy na to, iż są to wydatki stałe, na podstawowe potrzeby, które trudno ograniczyć. Niewielka ilość wolnych środków powoduje, że budżet rodzinny przeciętnego Polaka jest bardzo napięty. Nie ma mowy o swobodnym wydawaniu pieniędzy na rozrywkę czy też odzież. Większość wydatków musi być przemyślana i zaplanowana wcześniej.

Niskie zarobki oraz wysoki poziom wydatków stałych wpływa m.in. na to, że ponad połowa Polaków nie ma na koncie żadnych oszczędności. Dodatkowo, rośnie również wartość zadłużenia społeczeństwa, które przekroczyło już wartość 41 mld zł. Finanse osobiste wielu osób są w tragicznym stanie, a rekordzista jest zadłużony na ponad 115 mln zł. Te statystyki pokazują, że choć od wstąpienia do Unii Europejskiej sytuacja materialna Polaków uległa poprawie, to nadal poziom życia w kraju jest dużo niższy, niż w większości państw tzw. starej Unii.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
a house stands on geldm,�?�?�?�£ coins and a blue
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kredytu hipotecznego?

Dla wielu Polaków kredyt hipoteczny to jedyna szansa na zakup domu czy mieszkania. Niestety produkt ten nie należy do najtańszych...

Zamknij