Zalety i wady bankowości elektronicznej

Bankowość elektroniczna to ogólne określenie usług bankowych, które mogą być obsługiwane z dala od siedziby banku, czyli za pośrednictwem bankomatów, sieci internetowej, czy też telefonów. Obserwując zaś banki w Polsce, ale i w innych krajach Europy czy świata, od razu można zauważyć, iż kładzie się nań olbrzymi nacisk, co nie jest niczym dziwnym, bowiem e-banking cechuje się wieloma zaletami, i z punktu widzenia klienta, i z punktu widzenia instytucji finansowych.bankowość internetowa

Dlaczego banki z usługami elektronicznymi są atrakcyjne w oczach klienta? Wymieniać można by tu naprawdę długo, ale do tych najważniejszych atutów należy niewątpliwie oszczędność pieniędzy, która wynika z wyeliminowania kosztów pośrednich oraz kosztów bezpośrednich, takich jak poświęcana na dojazd do banku benzyna, fakt, iż produkty bankowe są dostępne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, co przekłada się na podniesienie poziomu komfortu klienta, możliwość ciągłej kontroli własnego rachunku, salda, czy też innych aspektów, które zwiększają poczucie bezpieczeństwa, a także oszczędność czasu, który poświęca się na stanie w kolejkach, rozmowy z obsługą i ogólnie, na pozyskiwanie informacji oferowanych przez banki tradycyjne.

Dlaczego zaś banki w Polsce sięgają po elektroniczne rozwiązania? A no dlatego, iż oszczędzają one na kosztach stałych, takich jak większa liczba pracowników, mają możliwość łatwego i skutecznego wypromowania swoich usług, bowiem e-banking dociera nie tylko do klientów, ale także do tych, którzy o zostaniu klientem myślą, mogą zbierać informacje o użytkownikach swoich usług, co pozwoli na późniejsze dostosowanie ofert pod ich kątem, a także mogą dotrzeć do bardzo dużej ilości ludzi, ponieważ szeroko rozumiana elektronika jest dziś najważniejszym kanałem informacyjnym, którego znaczenia zaniedbywać wręcz nie można.

Mało tego, i klienci i instytucje wiedzą, że produkty bankowe, które obsługuje się w formie elektronicznej, są po prostu bezpieczniejsze, za co odpowiada szyfrowanie danych, proste i skuteczne ich uwierzytelnianie, a także rozwiązania takie jak podpis elektroniczny. Dzięki temu, ani z jednej, ani z drugiej strony nie dojdzie do jakichkolwiek oszustw i niejasności.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
najlepsze produkty bankowe
Charakterystyka lokat bankowych – najważniejsze kwestie

Lokaty bankowe to jedna z zdecydowanie najczęściej wybieranych form inwestowania własnych środków pieniężnych. Dużą popularność zawdzięczają swoim cechom charakterystycznym, które...

Zamknij