Zalety i wady lokat terminowych

Każdy kij ma dwa końce, jak mawia stare przysłowie. Lokata bankowa to świetna opcja dla ludzi, którzy pragną pomnożyć swoje domowe oszczędności. Oferta lokat jest na tyle bogata, że każdy z pewnością znajdzie produkt dopasowany do jego indywidualnych potrzeb. Wiele czynników przemawia za tym, by lokatę założyć, wiążą się z nią jednak i pewne zagrożenia. Jakie są wady i zalety posiadania lokaty?porównanie lokat bankowych

Zalety posiadania lokaty

Po pierwsze bezpieczeństwo

Pieniądze, które powierzymy bankowi są bezpieczne. Nie musimy martwić się o kieszonkowców czy włamywaczy. Lokata to bezpieczne miejsce dla naszych oszczędności. Instytucje takie jak Bankowy Fundusz Gwarancyjny czuwają nad tym, byśmy mogli spać spokojnie bez obaw o los naszych pieniędzy. Lokaty można polecić przede wszystkim tym, którzy są najbardziej narażeni na ataki włamywaczy – a więc osobom starszym, zamożnym czy zwycięzcom gier liczbowych.

Po drugie zysk

Pieniądze złożone na lokacie nie leżą tam biernie – one na siebie pracują. Dzięki temu, że lokaty są oprocentowane, to z banku na koniec trwania lokaty wypłacimy więcej, niż do niego wpłaciliśmy.

Po trzecie pomoc w gospodarowaniu domowym budżetem

Czasem się zdarzy, że akurat otrzymaliśmy dodatkowy zastrzyk gotówki. Co z tą gotówką robimy? W większości przypadków – trwonimy. Pieniądze wpłacone na lokatę mogą się w późniejszym czasie okazać dla nas zbawienne, nigdy nie wiemy, kiedy pojawią się jakieś nieprzewidziane wydatki. Lokata to narzędzie pozwalające nam lepiej zarządzać domowym budżetem.

Po czwarte prostota

Lokatę założyć jest niezwykle łatwo – wystarczy wizyta w oddziale bądź nawet złożenie wniosku przez internet, a w krótkim czasie nasze pieniądze zaczną na lokacie zarabiać. Nie jest do tego potrzebna żadna wiedza specjalistyczna z zakresu bankowości.

Dlaczego nie zakładać lokaty?

Znajdą się też tacy, którzy będą nam odradzali założenie lokaty. Jakie są ich główne argumenty? Po pierwsze wskazują na konieczność zamrożenia kapitału na dłuższy czas. Pieniądze mogą być nam zawsze potrzebne, a czasem ich wcześniejsze wypłacenie będzie faktycznie skutkowało utratą wszystkich należnych odsetek, co jest kolejnym z argumentów. Ponadto, w porównaniu z innymi formami oszczędzania lokaty oferują relatywnie mały zysk. Nie wolno jednak zapominać, że wspomniane inne formy wymagają posiadania zdecydowanie większej wiedzy oraz obarczone są znacznym ryzykiem.

Werdykt

Zalety z posiadania lokaty zdecydowanie przyćmiewają wady. Lokata to łatwy i szybki sposób na zarobienie dodatkowych środków oraz znakomite narzędzie, które pozwoli nam zracjonalizować nasze wydatki. Przede wszystkim na lokacie może zarobić każdy, niezależnie od posiadanej wiedzy i wykształcenia.

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
Ranking ofert
Fundusze inwestycyjne inwestujące w papiery dłużne – co warto wiedzieć?

Fundusze inwestycyjne stanowią ciekawą propozycję dla osób zainteresowanych większym zyskiem kapitałowym, niż by to mogły zaoferować lokaty bankowe. Oczywiście jeśli...

Zamknij