Zlecenie spłaty kredytu – czyli jak nie zapomnieć o racie kredytu!

Kredytobiorca, gdy zawiera umowę kredytową z bankiem, zobowiązuje się do regularnych płatności rat do wyznaczonego dnia miesiąca. Teraz, by spłacać raty, nie trzeba jednak już chodzić do okienka do banku lub na pocztę, żeby tam wpłacać swoje pieniądze. Wystarczy skorzystać z przelewów internetowych lub wybrać jeszcze wygodniejszą opcję – zlecenie spłaty.Ranking ofert

Definiowanie zlecenia stałego

Każdy posiadacz internetowego konta w banku może samodzielnie ustawić zlecenie spłaty na dane konto dla wyznaczonej kwoty i terminu. W przypadku rat kredytowych to naprawdę doskonałe narzędzie, trzeba jednak pamiętać o tym, aby poprawnie zdefiniować zlecenie, aby wpłata terminowo doszła na konto banku.

Należy wiedzieć, że ostatecznym terminem spłaty raty kredytowej nie jest dzień wysłania przez klienta przelewu, ale jego zaksięgowania. Tutaj, jeżeli wykonuje się standardowy przelew z użyciem sesji Elixir, księgowanie międzybankowe w przypadku przelewu wykonanego po południu następuje dnia kolejnego. W ten sposób można łatwo wpaść w kłopoty i narazić się na dodatkowy koszt wysłania monitu z banku, a nawet zapis w BIK.

Dlatego wtedy, gdy definiujesz zlecenie stałe, ustal je na 3-4 dni przed spłatą raty – wtedy masz pewność, że pieniądze dotrą do banku na czas, omijając przy tym zastoje w soboty i niedziele, ponieważ podczas weekendów także nie realizuje się przelewów międzybankowych.

Sprawdź też, czy zlecenie stałe jest darmowe, ponieważ w niektórych bankach trzeba za nie dodatkowo zapłacić. W ten sposób bardziej opłacalne będzie samodzielne przelewanie raty kredytowej na konto odbiorcy.

Automatyczna płatność raty

Osoby, które zawarły umowę kredytową ze swoim bankiem, w którym prowadzą konto osobiste, mogą dodatkowo skorzystać z jeszcze wygodniejszego rozwiązania, czyli automatycznej spłaty raty bez konieczności definiowania zlecenia stałego. Jak to wygląda?

Bank w dniu spłaty po prostu pobiera samodzielnie środki z konta kredytobiorcy, muszą one jedynie znajdować się wtedy na nim w konkretnej sumie. To naprawdę spory komfort, ponieważ nie trzeba wtedy pamiętać o spłacie raty samodzielne, wystarczy tylko, aby na koncie znajdowały się środki odpowiadające wysokości raty kredytowej – to idealne rozwiązanie dla zapominalskich!

Zatem wtedy, gdy chcesz jeszcze wygodniej spłacać kredyty gotówkowe, pamiętaj o tym, że dzięki zleceniu spłaty możesz praktycznie zapomnieć o comiesięcznych przelewach na konto banku. W ten sposób twój kredyt może spłacać się także całkowicie automatycznie. Sprawdź więc, czy bank daje ci taką możliwość – to nic nie kosztuje!

Related posts

Przeczytaj poprzedni wpis:
inwestowanie pieniędzy
Czy lokata strukturyzowana jest ryzykownym sposobem na oszczędzanie?

Depozyty terminowe choć są bardzo pewne i pozbawione ryzyka, to jednak nie oferują zbyt wysokiego oprocentowania i w kwestii zyskowności...

Zamknij